Autentiskā un šarmantā Arendoles muiža Dubnas upes krastā
18. gadsimta beigās celtais Arendoles muižas kungu nams atrodas Preiļu novada Rožkalnu pagastā, Dubnas upes krastā, gleznainā vietā, un ir unikāls vēstures un kultūras piemineklis. Latgales muižu arhitektūrā Arendoles pils apbūves komplekss izceļas ar greznību un šarmu, saglabājot sava laikmeta iezīmes līdz pat mūsdienām. Tā ir viena no retajām ēkām visā Latvijā, kurā saglabājušās oriģinālās durvis, logi, kāpnes un pat stikli.
Vēsture
Arendoles muiža (arī Randauka) ir veidojusies seno lībiešu apdzīvotā vietas Dubnas upes krastā, mūsdienu Latgalē. Vēstures avotos muiža minēta jau 16. gadsimtā, laikā, kad Arendoles muižas īpašnieki bija Grappenbruki. Vēlākos laikos notikusi īpašnieku maiņa, un līdz pat 1773. gadam īpašums piederēja Līdinhauzenu-Volfu dzimtai, kad to nopircis Ilūkstes barons Jozafats Zībergs.
1803. gadā barona Zīberga vienīgā meita Izabella Helēna apprec Krāslavas grāfu Mihailu Plāteru, un no 19. gadsimta vidus Arendoles muižā sāk saimniekot abu dēls Staņislavs Plāters-Zībergs. Pēc poļu sacelšanās apspiešanas viņš ar ģimeni dodas uz Franciju un apmetas Parīzē. 1895. gadā īpašumu manto Staņislava dēls Andrejs, kura laikā Arendoles muižas kungu mājai piebūvē vēl vienu korpusu, torni un virtuves māju, un top arī vairākas saimniecības ēkas.
I Pasaules kara laikā 1915. gadā Arendolē tiek izvietots ķeizarienes Marijas Fjodorovnas 5. Aleksandrijas pulks. Pēc Oktobra revolūcijas krievu zaldāti nodedzinājuši Arendoles koka kapelu, kura esot celta 1779. gadā. Pēc liecinieku aprakstiem ir noteikta baznīcas atrašanas vieta parkā, jo ir saglabājušies tās pamati.
1918. gada decembrī, kad muižu pamet vācu karaspēks, muižai tiek nodarīti postījumi – pēc vāciešu atkāpšanās vietējie iedzīvotāji izlaupījuši muižas inventāru, mēbeles, logus un pat durvis. 1921. gadā pēc agrārās reformas muiža no tās pēdējā pārvaldnieka Kazimira Valentinoviča pāriet Kalupes pagasta pārvaldībā un tajā tiek iekārtota sešklasīgā Āmuļu pamatskola, kas darbojās līdz 1977. gadam, un bērnu patversme. Bijušajā kalpu mājā atrodas kara invalīdu pansionāts.
Kopš 2002. gada muižu apsaimnieko un tajā darbojas biedrība “Es Latgalei”. Tiek veikta muižas kungu nama restaurācija un atjaunošana pēc visiem restaurācijas pamatprincipiem un noteikumiem.
Ko Arendoles muižā pasākt?
Arendoles muižā atrodas lielākā antīko interjera priekšmetu kolekcija Latgalē, kā arī kompleksā apskatāmi unikāli restaurācijas paraugi. Muiža turklāt ir zīmīga ar to, ka pilī pēc gubernatora rīkojuma 1861. gada 1. augustā grāfs Staņislavs Plāters-Zībergs iztulkoja zemnieku brīvlaišanas likumu latgaliešu valodā.
Arendoles muižā iespējams piedzīvot izzinošu un interesantu ekskursiju muižas gida pavadībā, pārnakšņot muižas kungu mājā, kā arī nobaudīt gardu vietējās saimnieces gatavotu maltīti. Arendoles muižas pils telpās ir iespēja rīkot kāzas, organizēt saviesīgus pasākumus, seminārus un konferences, kā arī citus pasākumus.
Uz sarakstu