Banner 980x90

TM: Nekas neliedz latgaliskos tekstos Latgales vietvārdu rakstībā lietot patskani "y" un divskani "ō"

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Mūsdienu latviešu valodas normas ietver gan latviešu literārās valodas normas, gan latgaliešurakstu valodas normas, tādēļ nekas neliedz latgaliskos tekstos Latgales vietvārdu rakstībā lietot patskani "y" un divskani "ō", vēstulē Saeimai raksta Tieslietu ministrija (TM).

Atbildes vēstulē, ar ko šodien iepazinās valdībā, TM norāda, ka saskaņā ar Valsts valodas likumu, nevis pretrunā ar to izdoto Ministru kabineta (MK) noteikumu "Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju" normas reglamentē personvārdu rakstību latviešu literārajā valodā, kas Latvijā noteikta par valsts valodu un tātad par oficiālās saziņas līdzekli. Savukārt personvārdu un citu īpašvārdu rakstību latgaliešurakstu valodā reglamentē apstiprinātie "Latgaliešu rakstības noteikumi/Latgalīšu raksteibys nūsacejumi", kas izdoti ar mērķi nodrošināt latgaliešu rakstu valodas kā vēsturiska latviešu valodas paveida saglabāšanu, aizsardzību un attīstību.

Tā kā abi minētie ir divi dažādi vienas valodas paveidi jeb varianti, to alfabētos var būt un ir nelielas atšķirības. Kā uzsvērts Latgaliešu rakstības noteikumu preambulā, latgaliešu personvārdi un Latgales vietvārdi latgaliskajos tekstos rakstāmi saskaņā ar šiem noteikumiem, respektīvi, izmantojot latgaliešu rakstu valodas alfabētā esošo patskani "y" un pieļaujot divskaņa "uo" apzīmēšanu arī ar "ō".

Latvijas, tostarp arī Latgales, vietvārdu rakstību pašlaik reglamentē "Vietvārdu informācijas noteikumi", kuros paredzēts, ka, "veidojot oficiālos vietvārdus un oficiālos paralēlnosaukumus, saglabā attiecīgajam kultūrvēsturiskajam novadam raksturīgās vietējās vietvārdu formas, ja tās nav pretrunā ar mūsdienu latviešu valodas normām un šo noteikumu prasībām".

Tiek norādīts, ka mūsdienu latviešu valodas normas ietver gan latviešu literārās valodas normas, gan latgaliešurakstu valodas normas, tādēļ nekas neliedz latgaliskos tekstos Latgales vietvārdu rakstībā lietot patskani "y" un divskani "ō".

Tāpēc ministrija secina, ka deputātu prasība nekavējoties veikt grozījumus MK noteikumos un citos normatīvajos aktos, lai nodrošinātu to atbilstību Valsts valodas likumam, nav pamatota, jo visas šķietamās vai esošās tiesiskā regulējuma neskaidrības novēršamas tiesību normu interpretācijas ceļā.

"Jāuzsver, ka valsts pienākums nodrošināt latgaliešu rakstu valodas kā vēsturiska latviešu valodas paveida saglabāšanu, aizsardzību un attīstību tiek pildīts pastāvīgi. Konkrētus uzdevumus šā pienākumā izpildē dažādām institūcijām paredz tādi politikas plānošanas dokumenti kā, piemēram, Valsts valodas politikas pamatnostādnes 2015.-2020.gadam," vēstulē rezumējusi TM.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)