Līvānu slimnīcā būs iespēja bez maksas pārbaudīt savu prostatas veselību

Foto: Lotārs Zariņš
Foto: Lotārs Zariņš

 Sestdien, 23.aprīlī Līvānu slimnīcā ikvienam būs iespēja pārbaudīt savu prostatas veselību un saņemt bezmakasas konsultāciju uz visiem interesējošajiem jautājumiem, pilsētas informācijas portāls Livani24.lv uzzināja Līvānu novada pašvaldā.

Vīriešiem vecuma grupā no 50 gadiem ir paaugstināts risks saslimt ar prostatas vēzi. Diemžēl daudzi vīrieši nevēlas rūpēties par sevi un arvien biežāk mirst no prostatas vēža. Lai risinātu un novērstu šo problēmu, Latvijas Urologu asociācija sadarbībā ar Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociāciju aprīlī dodas uz Līvānu un Rēzeknes novadiem, lai sniegtu iespēju vīriešiem pārbaudīt savu veselību.

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pētījuma dati par 2014. gadu, no ielaista prostatas vēža Latvijā dzīvību zaudēja 409 vīrieši, bet tika diagnosticēti 1123 jauni prostatas vēža gadījumi, no kuriem lielākā daļa jauno pacientu tika atklāti tieši lauku reģionos, kur vīriešiem ikdienā ir ierobežota iespēja nokļūt pie urologa un veikt nepieciešamās veselības pārbaudes.

Svarīgi ir zināt, ka prostatas vēzis ir ārstējama slimība, tāpēc laicīgi atklājot to, ir iespējams pagarināt savu dzīves ilgumu un uzlabot tās kvalitāti. Līvānos un Rēzeknē konsultāciju vīriešiem sniegs Dr. Atis Karulis, kurš jau kopš kampaņas sākuma ir bijis vairākos Latvijas reģionos un ir sniedzis vairāk kā 100 bezmaksas konsultācijas.

"Kādi iemesli ir tam, ka vīrieši nedodas pie urologa? Viņi ir nepacietīgi un negrib gaidīt rindā. Cer, ka sūdzības pāries tāpat. Daži tik daudz strādā, ka neatrod laiku, lai konsultētos ar ārstu. Ja vīrietis ir vientuļš, viņu neapciemo bērni un mazbērni, motivācija rūpēties par savu veselību ir pavisam zema. Protams, sava nozīme ir arī urologu trūkumam, kas ir nopietna problēma Latvijas reģionos," uzskata Dr. Atis Karulis.

Ikvienu interesentu aicina griezieties pie sava ģimenes ārsta un jautāt par iespēju pieteikties uz bezmaksas konsultāciju pie speciālista, pirms tam veicot ārsta nozīmētās pārbaudes prostatas veselības noteikšanai (prostatas specifiskā antigēna (PSA) analīzes), lai konsultācija būtu pēc iespējas veiksmīgāka.

Kopš 2014.gada "Latvijas Urologu asociācija" organizē vīriešu veselības atbalsta kampaņu reģionos, kuras ietvaros speciālisti dodas uz lauku rajoniem, lai vīriešiem sniegtu iespēju pārbaudīt savu veselību bez maksas. Kopš projekta sākuma noritējuši 36 reģionālie izbraukumi visā Latvijā – kopumā bezmaksas konsultēti vairāk kā 700 vīrieši. Kā liecina SPKC dati, tad 2014.gadā prostatas vēzis I stadijā atklāts 45.5% gadījumu.