Banner 980x90

Kādēļ siltināt bēniņus?

Māju energoefektivitāte ir dienas kārtībā jau vairākus gadus, bet šī brīža siltumenerģijas – elektrības un gāzes – cenu kāpums, kas skar ikvienu mājsaimniecību, šo jautājumu padara īpaši svarīgu. Ja vēlaties, lai aukstā laikā jūsu mājoklī vienmēr būtu komforta temperatūra, tad jāsāk domāt par ilgtermiņa risinājumiem, kas nākotnē novērsīs siltuma zudumus visā ēkā.

Piemēram, Skandināvijā, augot energoefektivitātes prasībām, siltumizolācija ēkās tiek iestrādāta līdz pat 70 cm biezā slānī. Pie mums nepietiekamas siltumizolācijas problēma ir vairumam ēku – visbiežāk tā skar 20. gs. sākumā celtās ēkas un padomju gados būvētos daudzdzīvokļu namus. 

Kādi siltināšanas pasākumi dos vislielāko efektu?
Vislabāko efektu iegūsiet, ja siltināsiet visas ēkas sienas, pārsegumus un grīdu, tomēr varat arī izvēlēties tikai daļēju siltināšanu – priekšroku dodot tām ēkas daļām, kas paredz lielāku siltuma zudumu. Piemēram, ēkā bez īpašas siltumizolācijas visvairāk siltumenerģijas aizplūst caur logiem, jumtu un ventilācijas sistēmu, mazāk – caur ārsienām. Tādēļ tūlītējam efektam var veikt logu noblīvēšanu un bēniņu pārsegumu izolēšanu. Tā kā siltums vienmēr ceļas uz augšu, tad siltuma zudums, kas rodas no nepietiekami siltinātiem bēniņiem, var būt pat 20–30%, savukārt nosiltināts pārsegums tam neļaus ātri aizplūst prom. 

Bēniņu siltināšana
Domājot par to, kā siltināt bēniņus, vispirms jāizvēlas šim nolūkam piemēroti materiāli. Ieteicams izvēlēties beramos siltumizolācijas materiālus – ekovati vai minerālvati. Beramā siltumizolācija vienmērīgi nosegs visu pārseguma virsmu, neradot spraugas, kā arī aizpildīs visas plaisas un salaiduma vietas pārseguma konstrukcijā. 

Vecās ēkās siltumizolācijai ierasts izmantot izdedžu, keramzīta vai skaidu slāni, tomēr ir skaidrs, ka šāda veida materiāli nav atbilstoši mūsdienu prasībām. Līdz ar to bēniņu pārsēgumus nepieciešams siltināt papildus. Šim nolūkam ieteicams izmantot siltumizolācijas materiālu vismaz 20 cm biezumā. 

Māju īpašnieki bieži interesējas, vai jāņem ārā vecais siltinājums (izdedži un skaidas)? Speciālisti iesaka veco siltinājuma slāni saglabāt, ja darbi tiek veikti vienīgi mājas bēniņu daļā. Izņemot ārā izdedžus vai skaidas, tiek atvieglinātas nesošās konstrukcijas, kā rezultātā pēdējā stāvā griestos var parādīties plaisas. Tādēļ veco siltumizolācijas slāni ieteicams izņemt, ja tiek veikta apjomīgāka mājas renovācija. 

Plānojot bēniņu siltināšanu, noteikti jāpadomā, kā noorganizēt pārvietošanos, lai neskartu jaunizveidoto siltumizolācijas slāni ar kājām. Šim nolūkam var izmantot laipas, kas jānovieto virzienā no bēniņu lūkas līdz logiem un citiem svarīgajiem objektiem, pie kuriem noteikti būs svarīgi nokļūt. 

Noteikti nedrīkst aizmirst par pažobeļu siltināšanu. Siltums no apakšējā stāva nokļūst pažobelē un cauri papildus nenosiltinātam izdedžu slānim, kausējot uz jumta sniegu, nonāk atmosfērā. Bez energoaudita visas šīs siltināšanas problēmas redzamas uz mūsu ēku jumtiem ziemas laikā – lāsteku kaskādes un kūstoši jumti, tādēļ bēniņu siltināšana ir pirmais solis visaptverošai ēkas siltināšanai.

 

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)